• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

S.S.S

SIK SORULAN SORULAR

TİSAKADEMİ (Tamamlayıcı ve İntegratif Sağlık Akademisi) nedir?
Klasik/ortodoks tıp anlayışında hakim olduğu sağlık alanında son yıllarda meydana gelen değişiklikler ile geleneksel ve tamamlayıcı sağlık uygulamalarının rasyonel ve kanıta dayalı bir zeminde incelenebileceğine, eğitimlerinin verilebileceğine, sağlık sistemi içinde yer bulabileceğine inanan sağlık meslek mensuplarının, derneklerin ve şahısların desteği ile oluşturulmuş bir markadır. Sitede bilgileri paylaşılan ilgili eğitimlerde bütün yetki ve sorumluluk ilgili kurum/kuruluşa (Sağlık Bakanlığı`nın verdiği yetki ile kurs veren üniversite ve uygulama merkezleri, özel eğitimler için dernekler veya şahıslar vb) aittir.

Bu web sitesine girerek veya üye olarak 18 yaşından büyük olduğunuzu ve sağlık profesyoneli olduğunuzu onaylamış olacaksınız. Bu sitede yer alan bir formu doldurarak ilgili eğitime kesin kayıt yaptırmış olmazsınız. Kayıt için ilave bilgiler (kayıt onayı, ödeme bilgileri vb) talep edilebilir. Bu sitede yer alan içerik genel bilgilendirme amacı taşımaktadır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini almaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi için kullanılamaz, hekim yerine karar veremez, alıntı yapılarak uygulanamaz. Hastalıklarınız ile ilgili bir doktora başvurunuz.

1- Eğitimler Sağlık Bakanlığı onaylı mıdır?
Akupunktur, ozon uygulamaları, proloterapi, refleksoloji, mezoterapi, fitoterapi, homeopati, hipnoz, kupa (hacamat) uygulaması, sülük uygulaması, larva (maggot) uygulaması, osteopati, apiterapi ve müzikterapi eğitimleri Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Bu eğitimlerin sonunda Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikanızın düzenlenmesi için teslimi amacıyla ilgili kurs verileri ve evrakları yetkili kuruma teslim edilir. Alacağınız bu sertifika ile o uygulama ile ilgili Sağlık Bakanlığı onaylı ünite/uygulama merkezi açmak için ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Eğitimler Ankara`da Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi,  Konya`da Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ve Malatya`da İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi yetki ve sorumluluğunda yapılmaktadır. 
2- Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan eğitimler nelerdir?
Nöralterapi, manuelterapi, uygulamalı (klinik) kinezyoloji, nogier kulak mikrosistem tedavisi vb eğitimler ile sempozyum, kongre, çalıştay vb toplantılar Sağlık Bakanlığı onaylı değildir. Bu eğitimler veya toplantılar sonunda katılım belgesi düzenlenebilir. Bu belgeler sertifika değildir ve mevcut mesleki yetkilerinizin üzerine herhangi bir yeni yetki kazandırmaz. Bu programları mezuniyet sonrası eğitim programı olarak değerlendirmeniz gerekmektedir.

3- Eğitimlere kimler katılabilir? 
www.tisakademi.org sitesinde ilan edilen eğitimlere aksi belirtilmedikçe sadece hekimler (tıp doktorları) katılabilir. Bazı özel alanlar diş tabibi ve diğer sağlık meslek mensuplarının da (örneğin; homeopati için diş hekmleri ve eczacılar; hipnoz için diş hekimleri ve klinik psikologlar; sülük, kupa, ozon, mezoterapi, akupunktur, proloterapi, fitoterapi için diş hekimleri; müzikterapi için müzik lisans mezunları ve sağlık meslek mensupları vb) katılımına açıktır.

4- Eğitimler ile ilgili ödemeler hangi hesaplara yapılır?

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi eğitimleri için hesap bilgileri (aksi size gönderilen e-postada belirtilmediği sürece)

Hesap adı: İntegratif Tıp Derneği İktisadi İşletmesi 
Banka Adı: Halkbank 
Şube adı – kodu: Isparta – 0545 veya 9545
Hesap no: 16000337 
IBAN: TR22 0001 2009 5450 0016 0003 37 
Açıklama “kurs adı, Ad Soyad, TC no”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Akupunktur kursu için hesap bilgisi ön kayıt yaptırmış olan katılımcılar ile paylaşılacaktır.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi eğitimleri için hesap bilgileri (aksi size gönderilen e-postada belirtilmediği sürece)

Banka Adı: Vakıfbank
Hesap Adı: Necmettin Erbakan Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü
Şube Adı: Vakıflar Bankası N.E.Ü. Tıp Fakültesi şubesi
IBAN No: TR55 0001 5001 5800 7300 0569 62
Açıklama “kurs adı, dönemi, Ad Soyad, TC no”

Ödemelerde banka transfer masrafları kursiyerlere aittir. Eğitimlerde kontenjan dolması durumunda ödeme önceliğine göre işlem yapılır. Uzaktan eğitim veya yüz yüze eğitim başladıktan sonra yapılacak kayıt iptallerinde kayıt/ölçme ve değerlendirme ücreti iade edilmemektedir. Yanlış yapılan ödemelerden kursiyer sorumludur. Uzaktan eğitim veya yüz yüze eğitim başlamadan iptal ve iade talepleri ise başvuru üzerine ilgili kurumun/kuruluşun tasarrufu dahilinde yapılabilecektir. Size e-posta ile kayıt onayınız ve ödeme bilgileri gönderildiğinde ödeme yapmanız önerilmektedir.

6- Ücretler (kurs ücreti ve diğer ücretler) (taslaktır, değişikliğe tabidir)

İlgili eğitim sayfasında ilan edilmiştir. 2018 yılının herhangi bir döneminde eğitim ücretleri değişiklik gösterebilecektir.

Bütün eğitimlerde ilave olarak 600TL kayıt/ölçme ve değerlendirme ücreti uygulanmakta ve bu ücretin kurs öncesinde ödenmesi talep edilebilmektedir.
Kurs ücreti + 600 TL toplam ödeme tek seferde yapılabildiği gibi, kurs süresi boyunca (3 aydan uzun süreli kurslar için kurs süresinin yarısı boyunca) taksitlendirilerek de ödenebilmektedir.

7- Bu ücretler dışında (kurs ücreti ve kayıt/ölçme ve değerlendime ücreti) ödemem gereken başka bir ücret var mıdır?
Bütün katılımcılar (programa Sağlık Bakanlığı`ndan katılanlar da dahil) kurs ve sınav sonunda verilecek olan defterdarlık hesap bilgisine sertifika tescil bedeli (2018 yılı için 344TL) yatırmak durumundadır. Bu ödeme ile ile ilgili sınavı başarıyla tamamlayan kursiyerlere ayrıca bilgi verilecektir. Bunun dışında işyeri açılış, ilgili uygulama alanı için ruhsat başvuru süreci vb kurs ile ilişkili olmayan süreçlerde de ilave ödemeler olabilecektir.
 
8- İndirim uygulanmakta mıdır?
Hayır

9- Eğitim masraflarımın Sağlık Bakanlığı, hastanem veya ilaç endüstirsi tarafından karşılanması mümkün müdür?
Bu sorunun eğitimine başvurduğunuz eğitim merkezi ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu konuyu yönetiminizle görüşmeniz gerekmektedir. Kurumlar zaman zaman kapasite arttırımı amacıyla bu şekilde kararlar alabilmektedir. Ancak bu tür taleplerin olumlu karşılanma olasılığı çok düşük olup ayrıca ek hükümler (mecburi çalışma süresi vb) gündeme gelebilmektedir. İlaç endüstrisinin bu alandaki eğitmelere sponsorluğu (gerek eğitim alnının ilaç dışı olması, gerekse eğitim ücretleri nedeniyle) yok denecek kadar azdır. Eğitimlere başvururken tüm masraflarınızı kendiniz karşılayacak şekilde hazırlık yapmanızı ve diğer sponsorluk kaynakları ile ilgili beklentiye girmemenizi öneririz.

10- Tisakademi danışmanlık programı nedir?
Bizler geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında her zaman yeni çalışma arkadaşları arıyoruz. Bu nedenle bazı katılımcılar ile genellikle kurs öncesi yapılan görüşmelerde planlanan ve kurs sırasında teyit edilen oranlarda indirim kursiyerlere yansıtılabilmekte veya farklı taksitlendirme opsiyonları sunulabilmektedir. Bu programın Sağlık Bakanlığı veya eğitim merkezi ile hiç bir ilgisi olmayıp ilgili kursiyerlerin ücreti tisakademi veya kursiyer tarafından tam olarak eğitim merkezine ödenmektedir. Programda "tam sponsorluk", "yüksek oranda indirim" veya "düşük oranda indirim" uygulanır. Bu programda "düşük oranda indirim" opsiyonu için dahi kontenjan çok sınırlıdır. Bu programa dahil olanların çalışmıyor veya kamuda çalışıyor olması gerekmektedir. Talepte bulunmak için bugüne kadar katıldığınız/devam ettiğiniz eğitimleri, katılmayı düşündüğünüz eğitimleri, çalıştığınız kurum ve iletişim bilgilerinizi içeren bir e-postayı tisakademi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Görüşmeler genellikle yüz yüze yapılmaktadır.

11- Uygulamalar ve eğitimler ile ilgili resmi ve güncel bilgilere nereden ulaşabilirim?

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları için resmi ve en güvenilir kaynak Sağlık Bakanlığı`nın ilgili dairesine ait web sayfasıdır. www.getatportal.saglik.gov.tr

12- Eğitimlerde devam zorunluluğu var mı?
Eğitimlerde genel olarak %10 devamsızlık hakkınız vardır. Bazı eğitimlerde teorik derslerin bir bölümünün uzaktan eğitim yoluyla verilmesi ile toplam yüz yüze eğitim saati üzerindeki muafiyetiniz azalabilmektedir. Ancak bütün bu sınırlar ilgili yönetmelik eklerinde belirtilen sınırlar içerisindedir.

13- "Ben *** uygulamasını biliyorum, daha önce eğitim aldım, kursa gelmeden sadece sınava gelsem olur mu?"
Olmaz.

14- Bana kayıt olduğum programda belirtilen tarih gelmesine rağmen henüz bir kullanıcı adı ve şifre gelmedi veya gönderilen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giremiyorum.
Konuyla ilgili sorunu, kurs döneminizi ve şehri ile ileitşim bilgilerinizi içeren bir e-postayı tisakademi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

15- Gönderilen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girebiliyorum. Ancak dökümanları/videoları açamıyorum.
http://www.tisakademi.org/?pnum=29&pt=Video+Sorunlar%C4%B1

16- Kursu tamamladım ve sınava girdim. Sertifikamın çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenebilirim?
Geleneksel ve tamamlayıcı tıp eğitimleri sonrası sertifikasyon süreci dosyaların ve sertifikaların hazırlanması, eksik evrakların tespiti, defterdarlık tescil bedeli dekontlarının toplanması, üniversite içi prosedürler ve Sağlık Bakanlığı`nın farklı birimleri arasındaki prosedürler nedeniyle uzun sürebilmektedir.
Bu süre, ilgili kurumların yoğunluk durumuna göre 1-10 ay arasında değişmektedir. Sertifikanızın tescillenip tescillenmediğini https://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi/ adresinden açılan sayfada istenilen kimlik bilgilerinizi girerek takip edebilirsiniz. Sertifikanız bu sayfada tescilli olarak görüldükten sonra 1-3 hafta içinde kurumumuza ulaşmaktadır. Sertifikalar kurumumuza ulaştıktan sonra e-posta ile kursiyerlere bilgi verilmektedir. Tüm sertifikalar aksi bir bildirim yapılmadığı sürece katılımcının kendisi tarafından kimlik/imza karşılığında veya noter tarafından düzenlenmiş vekalet ile vekilinin kimlik/imzası karşılığında ilgili merkezin belirleyeceği teslim noktasında teslim edilmektedir.
Sertifikanız doktor bilgi bankasında tescilli olarak görüldükten ve size e-posta ile bildirim yapıldıktan sonra teslim alabilmeniz için bir diğer yol ise aşağıdaki bağlantıda verilen teslim tutanağının ıslak imzalı olarak bize gönderilmesidir. 
Bu tutanağı doldururken lütfen dosyanın 3. sayfasındaki açıklamaları dikkate alınız.

KURSU ANKARA`DA (YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ) TAMAMLAMIŞ OLANLAR İÇİN TESLİM TUTANAĞI için tıklayınız. 

KURSU KONYA`DA (NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ) TAMAMLAMIŞ OLANLAR İÇİN TESLİM TUTANAĞI için tıklayınız.

KURSU İSTANBUL`DA (SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ) TAMAMLAMIŞ OLANLAR İÇİN TESLİM TUTANAĞI için tıklayınız.


Formunuz bize ulaştıktan sonra sertifikanız adresinize kargolanacaktır. 
UZAKTAN EĞİTİM
 Tamamlayıcı ve İntegratif Sağlık Akademisi, İntegratif Tıp, İntegratif Sağlık, Bütüncül Tıp, Bütünleştirici Tıp, Kişiye Özel Sağlık Yaklaşımı, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Uzaktan eğitim sistemi video sorunları
PARTNERLER

 İntegratif Sağlık Eğitim Danışmanlık
 Getat Akademi - Bilimsel Araştırmalar Platformu